For over ett år siden ble tre år gamle Ismail bortført av sin egen far. For første gang siden det fikk guttens mor nylig se det hun mener er sønnen - på et bilde som brukes i IS-propaganda.
Med en liten rifle hengende rundt halsen og gående hånd i hånd med det som skal være en IS-kriger er treåringen avbildet i et krigsherjet landskap. Bildet blir brukt som en del av en propaganda-kampanje for terrorgruppen på nett.
- Skulle passe sønnen mens hun var på ferie
Til en italiensk avis sier moren - Lidia Herrera - at hun er sikker på at det er sønnen på bildet.
- Det barnet er Ismail. Jeg ber hver dag for at han kommer tilbake til meg en dag.
Det var i november i fjor at Ismails far - Lidias fraseparerte ektemann - bortførte gutten og tok ham med fra hjemlandet Italia til Syria for å kjempe for terrorgruppen. Moren skulle på besøk til familiemedlemmer på Cuba, og faren fikk som vanlig ansvaret for å passe på sønnen.
- Hadde ingen mistanke
I stedet tok han gutten med seg til Syria og meldte seg for å kjempe for IS, noe moren aldri hadde trodd at kunne skje.
- Jeg hadde aldri en eneste mistanke om at mannen min var terrorist. Da jeg skjønte at de hadde reist til Syria falt min verden sammen. Min lille sønn i Syria. Du kan bare forsøke å forestille deg hvordan det føles for en mor å få en slik beskjed.
Det er ikke kjent nøyaktig når bildet er tatt, men det skal ikke være sannsynlig at det er faren gutten holder i hånden. Barnefaren skal nemlig ha blitt drept under kamper i september.
- Han er helt alene, han trenger meg. Jeg vil bare at noen skal hjelpe meg å finne ham, sa Herrera til italiensk tv nylig.
Lik Nettavisen her og få flere ferske nyheter og friske meninger!
