(SIDE2): - Noen amerikanerne vil mene jeg er sprø som sier dette, men angrepene 11. september 2001 var verken ekstraordinære eller så grusomme som amerikanerne tror, sier årets nobelprisvinner i litteratur, Doris Lessing, til den store spanske avisen El Pais.
- Naive amerikanere
88-åringen sier ikke at angrepene ikke var forferdelige, men at de ikke var så unike sammenlignet med terrorregimet IRA utøvde gjennom år i Storbritannia.
- Amerikanere er naive, eller de later som de er naive, sier hun.
Doris Lessing, som aldri har vært redd for å si sin mening, minner om at en av mange udåder IRA utførte var et bombeattentat tett innpå Margaret Thatcher i et hotell i Brighton. Fire mennesker døde og 34 ble skadd.
Profitterer på krig
Lessing er overhodet ikke noen fan av Tony Blair og har mindre pent å si om George W. Bush.
- Han er en verdensfare. Han er enten utrolig dum eller utrolig klok, men vi må huske på at han kommer fra et lag i befolkningen som profitterer på krig, sier hun.
Lessing skal hente sin nobelpris i Stockholm 10. desember.
