Flere italienske medier, blant dem storavisa Corriere della Sera, erfarte torsdag at 86-åringen har leukemi, som på norsk kan oversettes til blodkreft.

I en uttalelse senere torsdag bekrefter Berlusconis personlige lege Alberto Zangrillo at har leukemi, men sier at tilstanden ikke er akutt.

– Berlusconi er for tiden innlagt på intensivavdeling med en lungeinfeksjon, skriver de i en uttalelse gjengitt av Reuters. Videre i uttalelsen heter det at Berlusconi har hatt leukemi i «en stund».

Han ble innlagt på San Raffaele-sykehuset i Milano onsdag.

Berlusconi slo seg opp som forretningsmann og mediemogul på 1970- og 80-tallet før han gikk inn i politikken. Han var Italias statsminister i 1994-95, 2001–06 og 2008-11, før han fikk et forbud mot å stille til folkevalgte verv i 2013–19.

Han har hatt en rekke helseproblemer de siste årene.

(©NTB)