*Nettavisen* Nyheter.

Her er årets Oscar-nominerte

Guillermo Del Toros «The Shape of Water» er nominert i hele 13 kategorier under årets Oscar-utdeling, desidert flest av alle.

23.01.18 15:39

Filmen er blant annet nominert i til den kanskje aller gjeveste prisen, beste film, sammen med «Three Billboards Outside Ebbing, Missouri», «Lady Bird», «Get Out», «The Post», «Dunkirk», «Call Me By Your Name» og «Phantom Thread».

«The Shape of Water» handler om den stumme kvinnen Eliza Esposito (Sally Hawkins), som arbeider i et avsidesliggende statlig amerikansk laboratorium der hun forelsker seg i en monsterlignende skapning som gjemmer seg der.

I tillegg til beste film er Del Toro selv nominert til prisen beste regissør, mens hovedrolleinnehaver Sally Hawkins er nominert til beste kvinnelige hovedrolle. Filmen er også nominert i kategorien beste originalmanus, og skuespiller Richard Jenkins er nominert til beste mannlige birolle i forbindelse med filmen.

Norsk komponist

Tirsdag ettermiddag kringkastet Hollywood hvilke filmer som skal kjempe om Oscar-statuettene i Dolby-teateret i vår.

Den norske komponisten Ola Fløttum og Joachim Triers film «Thelma» nådde akkurat ikke opp til å bli nominert til Oscar i kategorien «Best Original Score».

Selv om filmen Thelma ikke ble kortlistet i desember til kategorien «Beste fremmedspråklige film», ble likevel filmmusikken det – da til «Best original Score».

Komponist Ola Fløttum sa han var stolt over i det hele tatt å være nevnt.

- Stor anerkjennelse

– Det er helt fantastisk og en stor anerkjennelse. Det er helt sprøtt å være nevnt i samme liste som flere store komponister. Spesielt siden jeg lager filmmusikk som ikke er så utadvendt, sa Fløttum til Aftenposten tirsdag formiddag før kunngjøringen.

Musikken til Thelma var en av 141 som konkurrerte om i alt fem nominasjoner i kategorien. De som til slutt stakk av med nominasjonene var «Dunkirk», «Phantom Thread», «Shape of Water», «Star Wars: Last Jedi» og «Three Billboards Outside Ebbing Missouri».

De fire førstnevnte ble også nominert til en rekke andre kategorier, og ligger an til å virkelig gjøre storeslem under årets Oscar-utdeling i Los Angeles.

Se de nominerte her

Klikk på bildet for å forstørre.

Her kan du se den komplette listen over de nominerte. Nedenfor kan du se de viktigste kategoriene oversatt.

Beste film:

  • Call me by your Name: Produsert av Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges og Marco Morabito
  • Darkest Hour: Produsert av Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten og Douglas Urbanski.
  • Dunkirk: Produsert av Emma Thomas og Christopher Nolan.
  • Get out: Produsert av Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. og Jordan Peele.
  • Lady Bird: Produsert av Scott Rudin, Eli Bush og Evelyn O'Neill.
  • Phantom Thread: Produsert av JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison og Daniel Lupi.
  • The Post: Produsert av Amy Pascal, Steven Spielberg og Kristie Macosko Krieger.
  • The Shape of Water: Produsert av Guillermo del Toro og J. Miles Dale.
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri: Produsert av Graham Broadbent, Pete Czernin og Martin McDonagh.

Nominerte til ledende mannlige hovedrolle:

  • Timothée Chalamet for filmen Call Me by Your Name
  • Daniel Day-Lewis for filmen Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya for filmen Get Out
  • Garry Oldman for filmen Darkest Hour
  • Denzel Washington for filmen Roman J. Israel, Esq.

Nominerte til mannlige birolle:

  • Willem Dafoe for filmen The Florida Project
  • Woody Harrelson for filmen Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins for filmen The Shape of Water
  • Christopher Plummer for filmen All the Money in the World
  • Sam Rockwell for filmen Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Nominerte til ledende kvinnelige hovedrolle:

  • Sally Hawkins for filmen The Shape of Water
  • Fances McDormand for filmen Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie for filmen I, Tonya
  • Saoirse Ronan for filmen Lady Bird
  • Meryl Streep for filmen The Post

Nominerte til kvinnelige birolle:

  • Marry J. Blige for filmen Mudbound
  • Allison Janney for filmen I, Tonya
  • Lesley Manville for filmen Phantom Thread
  • Laurie Metcalf for filmen Lady Bird
  • Octavia Spencer for filmen The Shape of Water


Beste animerte film:

  • Tom McGrath and Ramsey Naito for filmen The Boss Baby
  • Nora Twomey and Anthony Leo for filmen The Breadwinner
  • Lee Unkrich and Darla K. Anderson for filmen Coco
  • Carlos Saldanha for filmen Ferdinand
  • Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart for filmen Loving Vincent

Beste regisør:

  • Christopher Nolan for filmen Dunkirk
  • Jordan Peele for filmen Get Out
  • Greta Gerwig for filmen Lady Bird
  • Paul Thomas Anderson for filmen Phantom Thread
  • Guillermo del Toro for filmen The Shape of Water

Beste dokumentar:

  • Steve James, Mark Mitten og Julie Goldman for dokumentaren Small Enough to Jail
  • Agnès Varda, JR og Rosalie Varda for dokumentaren Faces Places
  • Bryan Fogel og Dan Cogan for dokumentaren Icarus
  • Feras Fayyad, Kareem Abeed og Søren Steen Jespersen for dokumentaren Last men in Aleppo
  • Yance Ford og Joslyn Barnes for dokumentaren Strong Island

Beste kostyme:

  • Jacqueline Durran for filmen Beauty and the Beast
  • Jacqueline Durran for filmen Darkest Hour
  • Mark Bridges for filmen Phantom Thread
  • Luis Sequeira for filmen The Shape of Water
  • Consolata Boyle for filmen Victoria & Abdul

Beste ikke-engelskspråklige film:

  • A fantastic Woman, Chile
  • The Insult, Libanon
  • Loveless, Russland
  • On body and Soul, Ungarn
  • The Square, Sverige

Nettavisen ønsker en åpen og levende debatt.

Her kan du enkelt bidra med din mening.

Annonsebilag