Derfor har partiet ikke sikret seg regjeringsmakt. Søndag kveld var alle de reformorienterte partiene raskt ute med å avvise tanken på et regjeringssamarbeid Seseljs ultranasjonalistiske parti «Radikalerne».
Partiet fikk nesten 28 prosent av stemmene og blir etter dette den suverent største enkeltgruppering i nasjonalforsamlingen i Beograd, med 82 av de 250 mandatene, melder NTB-Reuters-DPA.
Seselj selv er avskåret fra å delta i en eventuell regjeringsdannelse, ettersom han sitter fengslet i Haag. FNs krigsforbryterdomstol for det tidligere Jugoslavia ICTY må nå ta stilling til om han skal løslates for å ta sete i den serbiske nasjonalforsamlingen.
Den jugoslaviske eks-presidenten Vojislav Kostunicas nasjonalkonservative parti DSS ble nest størst med 18 prosents oppslutning og 53 mandater.
