NORDSTRAND: Planer om to nye leilighetsbygg i Nordstrandveien 34 har ført til en ni år lang kamp for nabo Kristen Meltvedt i Seterveien 1.
Meltvedt bor i en bevaringsregulert sveitservilla fundamentert på leire, slik som flere av nabohusene. Han kjøpte huset i 2002.
– Jeg hadde tre år med fred før disse byggeplanene kom på bordet. Siden har det vært krig, sier Meltvedt oppgitt.
LES OGSÅ: Sjelden eik kan endre boligplaner
Geolog advarte
Meltvedt har vært i flere rettsrunder for å stanse byggeplanene, som han hele tiden har ment vil påføre hans hus og andre hus i området, uopprettelige setningsskader. Han hevder at verken kommunen eller Fylkesmannen har brydd seg om hans advarsler.
– Det har vært et ni år langt mareritt, sier Meltvedt.
Utbygger Mosking Utvikling fikk rammetillatelse og startet boligbyggingen i fjor. Før byggingen startet uttalte geolog Tore Løken at arbeidene, som medfører utgravinger seks meter ned i bakken, trolig vil føre til setningsskader.
– Problemet er at de senker grunnvannstanden. Det blir som å ta proppen ut av et badekar, de tømmer ut alt vannet, sier Løken.
Ved å senke grunnvannet, mener geologen at leiren som flere av nabohusene er fundamentert på, vil endres slik at den får dårligere bæreevne.
Geologen er derfor ikke overrasket over at villaen i Seterveien 1 nå har fått skader. Han tror at andre hus i området kan oppleve det samme.
LES OGSÅ: Støtter utbygger som vil rive "bakeri" på Sæter
Skadet på 20-tallet
– Det oppsto setningsskader på Meltvedts hus da de bygget banken (Nordstrandveien 32, red.anm.) på 1920-tallet, forteller Løken.
Siden den gang har det ikke vært setningsskader på huset ifølge en rapport utført av Multiconsult. Flere andre eksperter har også vurdert risiko for setningsskader.
– Uavhengige fagfolk har også sett på dette, og vi har fått tillatelse til å starte arbeidet, sier utbygger Erik Bull-Hansen i Mosking Utvikling.
LES OGSÅ: Nå blir det buss for trikk på Ekebergbanen
Nå har skaden skjedd
Torsdag 6. mars skjedde det Meltvedt har fryktet i årevis.
– Mens utbygger opererte med gravemaskin, merket leieboerne mine kraftige skjelv og sterke knirkelyder i huset, forteller Meltvedt.
Han forklarer videre at taket i stuen skal ha falt ned noen centimeter, det skal ha oppstått sprekker i takpanel på loftet samt omfattende skader på husets fasade, tak og grunnmur.
Erik Bull-Hansen i Mosking hadde ikke fått informasjon om skadene da avisen ringte.
– Det har vært mye turbulens rundt dette prosjektet. Før jeg kan si om det er noe hold i disse påstandene må jeg se noen papirer, sier Bull-Hansen.
– Nå har skaden altså skjedd, slik jeg har advart mot hele tiden. Er dette virkelig måten kommunen tar vare på et hus de selv har vedtatt å bevare? spør Kristen Meltvedt.
LES OGSÅ:
Fyringsolje rant ut i Ljanselva
Trafikkstopp på Mosseveien to ganger om dagen i fire uker
