Selv om kontaktløs betaling ikke krever inntasting av PIN-kode på beløp under 500 kroner, har du til nå vært nødt til å bekrefte sluttsummen med OK-knappen.
I februar i fjor skrev Nettavisen en sak som forklarte årsaken til dette. Både Rema 1000 og Kiwi- og Meny-eier Norgesgruppen forklarte det med at de har kortbaserte lojalitetsprogram.
Siden bankkortet er knyttet opp mot medlemskontoen, som gjør at du kan få rabatter hos kjedene, er man nødt til å trykke OK når man betaler. Selv etter koronapandemiens utbrudd måtte du fortsette å bekrefte med OK-knappen, selv om man helst burde ta på så lite som mulig i butikken.
Nå er dette endret i Norgesgruppens butikker.
- Vi er veldig fornøyde og glad for at vi har fått det på plass, sier Kine Søyland, kommunikasjonssjef i Norgesgruppen, til Nettavisen.
Les også: Selger alt godteriet sitt til en tredjedel av prisen: – Enormt populært
Etterspurt av kundene
De nye betalingsterminalene fra Aera rulles ut til alle deres butikker i disse dager, og skal være på plass ved utgangen av første kvartal - som vil si innen april.
- Det har vært en ønsket funksjonalitet over tid, og vi har jobbet med å få utviklet det. Nå slipper kundene å trykke OK, men de får likevel registrert Trumf-bonusen, sier hun.
Søyland forteller at de har fått henvendelser om dette fra kunder jevnlig.
- Det har vært etterspurt og ønsket fra kundene å slippe å bruke OK-knappen, sier hun.
Å få på plass nye betalingsterminaler som gjør dette mulig har derfor vært en prioritert oppgave fra dagligvarekjempen, og det ble enda mer aktuelt grunnet koronapandemien og smittevern.
Kan betale med Vipps
Hos Rema 1000 må du fortsatt klikke på OK-knappen, men PR- og kommunikasjonssjef Calle Hägg sier at de jobber med å løse dette.
- Vi har også fått ordnet det slik at vi kan fjerne OK-kravet på mindre betalinger, som vi er veldig fornøyde med. Nå skal vi bare få på plass det tekniske i alle butikkene våre, så om ikke lenge slipper kundene våre også det ekstra tastetrykket, sier Calle Hägg, PR- kommunikasjonssjef i Rema 1000.
Det er imidlertid allerede mulig å betale med Vipps i Rema 1000-butikkene.
- Siden september i fjor har det vært mulig å betale med Vipps i Remas butikker. Vi har jobbet lenge med å få til Vipps-betaling i butikk, uavhengig av koronasituasjonen, sier Hanne Kjærnes, kommunikasjonssjef i Vipps, til Nettavisen.
Når varene dine skannes i Rema-kassa, kan du trykke på 5-tallet på betalingsterminalen for å velge Vipps-betaling. Da får du opp en QR-kode som du skanner via Vipps-appen din.
- Da kan du bare begynne å pakke varene dine, og når alle varene er skannet inn og alt er klart, kan du bekrefte betalingen i appen, forklarer Kjærnes.
Kontaktløst nesten overalt
I Coop sine butikker har det lenge vært mulig å handle kontaktløst uten å trykke OK.
- Vi har hatt kontaktløs betaling siden november 2019. Årsaken til at Coop ikke har trengt bekreftelse, er at vi ikke registrer medlemskapet på betalingskortet, sier Harald Kristiansen, kommunikasjonssjef i Coop Norge.
Les også: Disse «lettproduktene» må du unngå hvis du vil gå ned i vekt
Hos andre butikker, utenom dagligvarebransjen, trenger man som regel eller ikke bekreftelse på sluttsummen før betalingen går gjennom.
- I de fleste butikker i varehandelen behøver du ikke trykke OK når du betaler kontaktløst under 500 kroner, sier Kjærnes.