- Mange kjøper nok av vane, og ser ikke nødvendigvis på hvilke alternativ det er til samme vare. Denne vanen tror jeg kjedene utnytter, sier Rune Nikolaisen, som står bak Gjerrigknark.com.

En rekke vanlige dagligvarer som nordmenn har i skapene sine finnes gjerne i flere pakningsstørrelser. Det er ikke alltid mange kronene som skiller dem, men forskjellen i kiloprisen kan være enorm.

- Ser ikke nøye nok på prisen

Vi har sett på flere varer, blant annet ost, salt og makrell i tomat, og skal vise hvor mye du taper på å velge «feil» pakningsstørrelse.

- Jeg tror mange velger små pakningsstørrelser fordi de vil unngå å kaste mat, men mange varer står seg jo lenge og kan også fryses, sier Nikolaisen.

Det vil derfor lønne seg å ta en titt på kiloprisen før du handler - uansett om du bor alene eller med flere.

- Hvis prisene på de ulike pakningsstørrelsene er ganske like, så er det lett at man ikke ser nøye nok på kilo- og literprisen. Men det gjelder å følge med, oppfordrer han.

Nettavisen har i hovedsak sjekket prisene på Kolonial.no, men har også sjekket en del av prisene i Kiwi, som viser at prisbildet er ganske likt også i lavpriskjedene. To av prisene i saken er hentet fra Coops lavpriskjede Extra.

Vi har tatt med noen priser fra Kiwi og Meny under Kolonial.no-prisene, så du kan se at det er et likt prisbilde.

Les også: Kolonial henter to milliarder kroner for å satse i Finland og Tyskland

Maldonsalt - havsaltflak

Salt står seg lenge i skapet ditt, og derfor vil du også tjene på å velge det billigste alternativet.

Du kan nemlig tape hele 810,22 kroner på å velge feil.

  • Maldonsalt 250 gram: 32,90 kroner, og kiloprisen er 131,60 kroner
  • Maldonsalt med kvern 55 gram: 51,80 kroner, og kiloprisen er 941,82 kroner

«Gjerrigknarken» reagerer på prisforskjellen, som han selv har lagt merke til i lang tid.

- Det er pussig. En del tenker nok at man ikke trenger dette så ofte, og da kjøper man gjerne en liten pakke. Men man tenker nok ikke over at man kan ha det stående lenge i skapet, sier han.

Kiwi-butikken vi var innom hadde ikke Maldonsalt med kvern, men vi vet at prisbildet vi ser på Kolonial.no stemmer med for prisene på Meny, hvor prisforskjellen er 825 kroner.

Sort pepper fra Toro

Også blant andre kryddersorter er prisforskjellene store. Ser vi på sort pepper fra Toro er det stor variasjon i prisen.

  • Hel sort pepper med kvern 65 gram: 58,10 kroner, kilopris: 893,85 kroner

  • Hel sort pepper 65 gram: 33,30 kroner, kilopris: 512,31 kroner
  • Pepper sort malt 69 gram: 43,10 kroner, kilopris: 624,64 kroner
  • Peper sort grovmalt 68 gram: 23,50 kroner, kilopris: 345,59 kroner

- Det er nok bekvemmeligheten som gjør at folk kjøper pepper med kvern. Kjedene er flinke til å ha produkter som er tilpasset vår latskap, sier Nikolaisen, og påpeker:

- Jo mindre lat du er, jo mer kan du spare, sier han.

Les også: Raser mot priskutt: – De holder folk for narr

Stabbur-makrell i tomatsaus

Prisforskjellen er enorm, og du kan tape nesten 200 kroner på å velge feil.

Foretrekker du makrell i tomat på boks, tube eller i porsjonspakke? Det kan lønne seg å se på kiloprisen.

  • 110 gram: 15,10 kroner, kilopris 137,27 kroner
  • 170 gram: 12,90 kroner, kilopris 75,88 kroner
  • Porsjonspakke 2x80 gram: 29,90 kroner, kilopris 186,88 kroner
  • Porsjonspakke 6x22 gram: 36,40 kroner, kilopris 275,76 kroner
  • Tube 185 gram: 32,60 kroner, kilopris 176,22 kroner

Kjøper du 110 gram-boksen må altså betale over to kroner mer for 60 gram mindre enn om du valgte 170 gram-boksen, i tillegg til at kiloprisen for 110 gram er 61,39 kroner dyrere.

Kjøper du porsjonspakke 6x22 gram kontra boksen på 170 gram, taper du altså nesten 200 kroner.

- Jeg tror det er enkelheten som gjør at man griper til små varer i butikken. Selv om man spiser det hver dag, og det hadde lønnet seg å kjøpe større pakke, vil man kanskje ikke ha det stående åpent i kjøleskapet, sier Nikolaisen.

På Kiwi er prisforskjellen mellom 110 gram og 170 gram cirka 39 kroner kiloen, hvorav 170 gram er rimeligst.

Leverpostei

Leverpostei er en favoritt blant barn, og prisforskjellen på Stabburets tradisjonelle leverpostei er stor blant de ulike pakningsstørrelsene.

  • Leverpostei porsjon 6x22 gram: 28,40 kroner, kilopris 215,15 kroner
  • Leverpostei 100 gram: 10,90 kroner, kilopris 109 kroner
  • Leverpostei 200 gram: 14,90 kroner, kilopris 74,50 kroner

Spises det mye leverpostei i heimen, vil du tape rundt 140 kroner på å kjøpe porsjonspakningene fremfor å kjøpe en boks på 200 gram.

På Kiwi er prisforskjellen mellom porsjonspakken på 6x22 gram og 200 gram-boksen nesten 110 kroner.

Les også: Kolonial.no bytter navn og utvider markedet sitt

Ost

Ser vi på ost er det svært store prisforskjeller.

Revet ost fra Synnøve:

  • Revet ost pizza 300 gram: 45,30 kroner, kilopris 151 kroner
  • Revet økonomiblanding 450 gram: 43,70 kroner, kilopris 97,11 kroner

Her må du betale nesten to kroner mer per pakke for 150 gram mindre enn om du kjøper økonomiblandingen, og kiloprisen for 300 gram er over 50 kroner dyrere enn om du kjøper 450 gram.

Prisbildet er veldig likt på Kiwi, hvor prisforskjellen er cirka 46 kroner kiloen, hvorav økonomiblandingen er rimeligst.

Merk at disse to revet ostene ikke er helt like, men er med for å vise hvor stor prisforskjell det kan være på revet ost fra samme merke.

Synnøve Gudbrandsdalsost:

  • Skivet 150 gram: 21,80 kroner, kilopris 145,33 kroner
  • 480 gram: 39,90 kroner, kilopris 83,13 kroner

Kiwi-butikken vi var innom hadde ikke skivet 150 gram, men kiloprisen på 480 gram var 83,12 kroner.

Jarlsberg:

  • Jarlsberg skivet 250 gram: 44,90 kroner, kilopris 179,60 kroner
  • Jarlsberg 700 gram: 99 kroner, kilopris 141,43 kroner

Her taper du altså nesten 40 kroner på å kjøpe skivet ost framfor en klump med ost på 700 gram. Prisene for Jarlsberg ble sjekket på Kiwi.

Norvegia:

  • Norvegia i skiver 300 gram: 42,40 kroner, kilopris 141,33 kroner
  • Norvegia skorpefri 1 kg: 109 kroner

Her taper du altså rundt 30 kroner på å kjøpe skiver. Prisene for Norvegia ble sjekket på Kiwi.

Smør

Vi har sett på prisforskjellen på ulike pakningsstørrelser av Ekte meierismør fra Tine og Bremykt.

  • Ekte meierismør 250 gram: 33,30 kroner, kilopris 133,20 kroner
  • Ekte meierismør 500 gram: 39,70 kroner, kilopris 79,40 kroner

Det er bare seks kroner som skiller priser på pakningene, men kiloprisforskjellen er på nesten 54 kroner.

Bremykt finnes i tre ulike størrelser, men vi har sett på forskjellen på kiloprisen hos Extra.

  • Bremykt 250 gram: 27,90 kroner, kilopris 111,60 kroner
  • Bremykt 500 gram: 34,90 kroner, kilopris 69,80 kroner

Her taper du 41,80 kroner kiloen ved å kjøpe den minste pakken.

Les også: Ernæringsfysiologen advarer: Her er de skjulte sukkerbombene

Salami

Mange nordmenn spiser salami, og her er det også en del å spare på å velge riktig. Vi har sett på Jubelsalami og Gullsalami fra Grilstad.

  • Gullsalami 80 gram: 31,80 kroner, kilopris 397,50 kroner
  • Gullsalami 150 gram: 46,90 kroner, kilopris 312,67 kroner
  • Jubelsalami 100 gram: 34,40 kroner, kilopris 344 kroner
  • Jubelsalami 170 gram: 43,90 kroner, kilopris 258,24 kroner

Selv om prisen for den største pakken er høyere per pakke, vil du tape drøye 80 kroner per kilo om du kjøper den minste pakken. Spiser du mye salami, vil det derfor lønne seg å tenke på kiloprisen.

Løk

Både gul løk og rødløk finnes i både strømpe og løsvekt eller skivet, og du kan tape 19 kroner på å velge feil gul løk og rundt 45 kroner på å velge feil rødløk.

  • Gul løk fire stk. i strømpe (antall gram ikke oppgitt): 9,90 kroner, kilopris 15,71 kroner
  • Gul løk to stk. i strømpe, 500 gram: 17,30 kroner, kilopris 34,60 kroner
  • Gul løk løs vekt 1 kg: 15,60 kroner
  • Rødløk to stk. i strømpe, 375 gram: 18,30 kroner, kilopris 48,80 kroner
  • Rødløk skivet 250 gram: 23,60 kroner, kilopris 94,40 kroner

På Kiwi i Oslo var kiloprisen for gul løk i løs vekt 15,90 kroner, mens to stk. i strømpe på totalt 450 gram hadde en kilopris på 35,33 kroner.

Prisene ble sjekket onsdag.

- Konkurranse

Tor Erik Aag, kommersiell direktør i Kolonial.no - som snart skifter navn til Oda, sier at dagligvarepriser ikke alltid er like logiske.

- I noen tilfeller skyldes stor forskjell i kiloprisen ulik produksjonskostnad, som når saltet kommer med en kvern. Likevel er nok hovedårsaken rett og slett konkurranse - at det bryter ut små "priskriger" på enkeltprodukter, sier han.

Han sier at de følger de andre lavpriskjedene tett, og det skal være lønnsomt å handle hos Kolonial.no.

- Slike «rare» priser oppstår derfor også hos oss fra tid til annen, sier han, og påpeker:

- Det lønner seg, her som ellers, å være en våken forbruker - og ingen steder er det enklere enn på nett.

Derfor er det dyrere

Kristine Aakvaag Arvin, kommunikasjonssjef i Kiwi sier at hovedregelen er at kilo- og literprisen er lavest på store forpakninger, mens enhetsprisen skal være lavest på mindre forpakninger.

- Iblant kan det være større konkurranse på en størrelse, som gjør at vi kan få unormal forskjell mellom de andre variantene, sier hun.

Samtidig selges det ofte mer av de største pakningene av en vare, og økt volum gir lavere innkjøpspriser, som igjen fører til lavere priser ut til kundene.

Arvin påpeker også at varer som for eksempel er ferdig skåret, revet eller er i mindre pakninger, ofte koster mer å produsere, og derfor er også prisforskjellen større.

- For eksempel er også en kvern dyrere å produsere enn en papirpose. Hvis du har en kvern hjemme, så lønner det seg å kjøpe salt og pepper i pose, men har du ikke det så har vi et alternativ, sier hun.