35 år har gått siden forrige gang så mange nye personbiler ble solgt i Norge.

1986 har lenge vært rekordåret, sa 167.352 biler ble førstegangsregistrert. Men i 2021 ble rekorden slått med 8.924 flere nye biler, ifølge ferske tall fra Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV). Et klart flertall av bilene var elektriske.

– Med den registreringstakten vi ser nå, og en andel på 64,5 prosent nye elektriske personbiler i 2021, kan vi kanskje allerede i mars ha en halv million elbiler totalt i den norske bilparken. Da begynner vi å nærme oss 20 prosent av totalt 2,8 millioner personbiler. Det er ganske formidabelt, sier OFV-direktør Øyvind Solberg Thorsen i en melding.

Samtidig som mer enn 100.000 elbiler har rullet inn i den norske bilparken, har rundt 100.000 eldre biler med bensin- og dieselmotor forsvunnet ut av bestanden.

Les mer: – Myter om elbiler på vinteren lever i beste velgående

Over 20.000 kjøpte Tesla

Thorsen omtaler 2021 som et spesielt år i norsk bilhistorie.

– Vi ser et klart skifte mot nullutslipp for nye personbiler. I tillegg bestiller og kjøper stadig flere biler på nett som de aldri har prøvd eller sittet i, og asiatiske bilprodusenter møter enda større interesse hos norske bilkjøpere enn tidligere, sier han.

En rekke av bilmodellene som nå topper salgs- og bestillingslistene fantes ikke i Norge for ett år siden, bemerker Thorsen. På listen finner vi kombinasjonen mange nordmenn ville ha i 2021: Elbil, SUV og firehjulstrekk.

Den klart mest solgte bilmodellen var Tesla Model 3, med 12.058 biler solgt.

Mange eksperter, inkludert Nettavisens biltest og Broom, omtaler imidlertid bilene Audi Q4 e-Tron, Volkswagen ID.4 og Skoda Enyaq som nær identiske modeller. Bilene deler blant annet samme plattform, batteripakke og annen teknologi.

Bilene kommer fra tre ulike merker, men samtlige kommer fra Volkswagen-konsernet.

Totalt knuser det tyske bilkonsernets trillinger Tesla Model 3: Til sammen ble 20.101 biler fra disse modellene registrert i Norge i 2021.

Les mer om de tre bilene i Nettavisens biltest her.

Tesla er bilmerket flest nordmenn kjøpte i 2021, med 20.397 solgte biler og en andel på 11,6 prosent. Volkswagen fulgte like bak med 16.926 biler, mens Toyota fulgte like bak med 15.807 solgte biler i fjor.

Nesten ni av ti nye biler kan lades

Som Nettavisen omtalte i forrige uke, har 2021 vært nok et rekordår for elbiler i Norge. Legges ladbare hybrider til antall rene elbiler, hadde nesten ni av ti nye personbiler som ble solgt i Norge i fjor ledning.

I desember stod elbilene for 67,1 prosent av nybilsalget, mens hybrid-bilene stod for 26,1 prosent. Markedsandelen for elbiler og hybridbiler var på til sammen 92,5 prosent i desember.

Fortsatt dominerer diesel som drivlinje blant nye varebiler. Nær 77 prosent av totalt drøye 34.000 varebiler var dieselbiler. Samtidig økte andelen el-varebiler med 122 prosent fra året før.

Fortsatt er det langt igjen til Stortingets mål om at det utelukkende selges nullutslippsvarebiler i 2025, bemerker OFV.