(SIDE2): Flere bloggere i USA skrev tirsdag om en tabbe der Oscar-kandidatene ble lekket. Først ute var Vulture og senere fulgte andre på.

Følg Side2 på Facebook - klikk her!

Alle skriver at om man søkte med ordet «oscar» på nettsidene til ABCNews.com så fikk man opp en lang liste resultater med tittelen «Oscar Nominations». Årsaken skal være forberedelser til artikler som skal publiseres så snart resultatene er ute.

Blant de som var nominert var Penélope Cruz forl beste kvinnelige birolle for sin innsats i «Nine». Dette ble bekreftet av Oscar-komiteen senere tirsdag når de offentliggjorde hele listen over nominerte kandidater.

Øvrige kandidater for beste kvinnelige birolle:
Mo'Nique i «Precious»
Vera Farmiga i «Up in the Air»
Diane Kruger i «Inglourious Basterds»
Maggie Gyllenhaal i «Crazy Heart»

Beste film
«Avatar»
«District 9»
«An Education»
«The Hurt Locker»
«Inglourious Basterds»
«Precious»
«A Serious Man»
«Up in the Air»
«The Blind Side»
«Up»

Beste mannlige birolle
Christoph Waltz i «Inglourious Basterds»
Christopher Plummer i «The Last Station»
Matt Damon i «Invictus»
Stanley Tucci i «The Lovely Bones»
Woody Harrelson i «The Messengers»

Beste mannlige hovedrolle
Morgan Freeman i «Invictus»
Jeff Bridges i «Crazy Heart»
George Clooney i «Up in the Air»
Colin Firth i «A Single Man»
Jeremy Renner i «The Hurt Locker»

Beste kvinnelige hovedrolle
Meryl Streep i «Julie & Julia»
Sandra Bullock i «The Blind Side»
Helen Mirren i «The Last Station»
Gabourey Sidibe i «Precious»
Carey Mulligan i «An Education»

Beste regissør
Avatar (James Cameron)
The Hurt Locker (Kathryn Bigelow)
Inglourious Basterds (Quentin Tarantino)
Jason Reitman (Up in the Air)
Lee Daniels (Precious)

Beste animasjonsfilm
Up (Pete Docter og Bob Peterson)
The Princess and the Frog (Ron Clements og John Musker)
Coraline (Henry Selick)
Fantastic Mr Fox (Wes Anderson)
Secret of Kells

Beste dokumentar
Burma VJ (Anders Østergaard)
The Cove (Louie Psihoyos)
Food, Inc (Robert Kenner)
The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (Judith Ehrlich and Rick Goldsmith)
Which Way Home?

Les også: Nordmann kan vinne Oscar

Beste fremmedspråklige film
Ajami (Scandar Copti og Yaron Shani, Israel)
A Prophet (Jacques Audiard, France)
The Secret of Her Eyes (Juan Jose Campanella, Argentina)
The White Ribbon (Michael Haneke, Germany)
The Milk of Sorrow (Claudia Llosa, Peru)

Beste originalmanus:
The Hurt Locker (Mark Boal)
Inglourious Basterds (Quentin Tarantino)
A Serious Man (Joel and Ethan Coen)
Up (Pete Docter og Bob Petersen)
The Messenger (Alessandro Camon og Oren Moverman)

Beste manus fra en annen kilde
District 9 (Neill Blomkamp og Terri Tatchell)
An Education (Nick Hornby)
Precious (Geoffrey Fletcher)
Up in the Air (Jason Reitman og Sheldon Turner)
In the Loop (Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Ian Martin og Tony Roche)

Beste scenografi
Avatar
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Nine
Sherlock Holmes
The Young Victoria

Beste kinematografi
Avatar (Mauro Fiore)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
The Hurt Locker (Barry Ackroyd)
Inglourious Basterds (Robert Richardson)
The White Ribbon (Christian Berger)

Beste kostyme
Bright Star (Janet Patterson)
Coco Before Chanel (Catherine Leterrier)
The Imaginarium of Doctor Parnassus (Monique Prudhomme)
Nine (Colleen Atwood)
The Young Victoria (Sandy Powell)

Beste spesialeffekter
Avatar
District 9
Star Trek

Beste animerte kortfilm
French Roast
Granny O'Grimm's Sleeping
BeautyLogoramam
The Lady and the Reaper
A Matter of Loaf and Death

Beste kortfilm
The Door
Instead of Abracadabra
Kavi
Miracle Fish
The New Tenants

Beste filmmusikk
Avatar (James Horner)
Fantastic Mr Fox (Alexandre Desplat)
Up (Michael Giacchino)
The Hurt Locker (Marco Beltrami and Buck Sanders)
Sherlock Holmes (Hans Zimmer)

Beste filmlåt
Almost There, fra «The Princess and the Frog» av Randy Newman
Down in New Orleans, fra «The Princess and the Frog» av Randy Newman
Loin de Paname, fra «Paris 36»
Take it All, fra «Nine» av Maury Yeston
The Weary Kind, fra «Crazy Heart» av Ryan Bingham og T Bone Burnett

Beste klipping
Avatar
District 9
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Precious

Beste makeup
Il Divo
The Young Victoria
Star Trek

Beste lydklipp
Avatar
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Star Trek
Up

Beste lydmiks
Avatar
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Star Trek
Transformers: Revenge of the Fallen

Oscar-utdelingen går av stabelen i Kodak Theatre i Los Angeles natt til 8. mars.