Mandag signert det saudiske statsoljeselskapet Saudi Aramco en avtale med franske Total om bygging av et nytt oljeraffineri ved den Persiske Gulf. I dag melder selskapet at de har inngått en foreløpig avtale med det store amerikanske oljeselskapet ConocoPhillips om bygging av et raffineri ved Rødehavet.
I likhet med prosjektet med Total, er planen å bygge et raffineri med en daglig kapasitet på 400.000 fat pr. dag.
Planen skal også være lik den med Total hva gjelder finansieringen. Saudi Aramco og ConocoPhillips vil eie 35 prosent hver, mens de resterende 30 prosentene tilbys saudiske investorer.
Det nye raffineriet skal etter planen stå ferdig i 2011 med en prislapp på omkring 6 milliarder dollar.
Mangelen på raffineringskapasitet verden over har vært i fokus de to siste årene, og har vært en av de viktigste driverne bak den kraftige oppgangen i oljeprisene. De nye raffineriene til Saudi vil bygges for å takle tyngre oljer som i dag utgjør landets reservekapasitet, og som eksisterende raffinerier sliter med å foredle.

Kommentarer til denne saken