(SIDE2:) Mange filmer inneholder sexscener. De fleste skuespillere forteller at innspillingen av sexscener er svært usexy, men også ubehagelige.

LES OGSÅ: Slik takler kjendisene sexscener

Majoriteten av sexscenene i vanlige spillefilmer er simulerte. Usynlig undertøy, tape og strategisk plasserte dyner gjør at sexscenene ser virkelige ut, selv om de ikke er det.

Men noen regissører vil at sexscenene skal være helt realistiske, og skuespillerne har derfor sex foran kamera i virkeligheten. Likevel regnes ikke filmene som porno, fordi det ikke er sexen som er i fokus.

Her er noen spillefilmer med virkelige sexscener.

«Antichrist»
Meningene om Lars von Triers nye film er mange, blant annet fordi han går så langt i å vise sex og tortur. I flere av scenene kan man se Willem Dafoe og Charlotte Gainsbourg ha ekte sex foran kamera, inkludert i form av samleie.

- Ja, det er mye blod og sex. Charlotte er vanligvis veldig sjenert, men hun kastet seg inn i sexscenene uten hemninger, sier von Trier til Variety.

«Antichrist» er ikke den første danske filmen som viser virkelige sexscener. Tidligere har von Trier vist det i «Idiotene». Også de åtte «På sengekanten»-filmene og de seks «Zodiac»-filmene viste ekte sex.

«Caligula»
Det kan diskuteres om dette er en vanlig spillefilm eller om det er en pornofilm. Mange vil nok kalde den for porno, men med kjente navn som Helen Mirren og Peter O'Toole i rollene, vil nok også flere være uenige. Filmen ble imidlertid nektet vist på norske kinoer.

Verken Mirren eller O’Toole har sex i filmen, men flere karakterer har ekte sex. Det er også sexscener som simuleres i filmen.

«Criusing»
Dette er en erotisk thriller som er litt grovere enn de fleste andre filmer i sjangeren. Al Pacino har hovedrollen som en politimann som utgir seg for å være homofil.

I en av de første scenene kan man se to menn ha analsex. Ifølge Wikipedia er det ingen lang scene, og det skal være vanskelig å se at det hvis man ikke vet når det skjer. I en senere scene kan man se statister som har oralsex.

«Pola X»
Guillaume Depardieu og Catherine Deneuve er to av skuespillerne i denne dramafilmen. Depardieus karakter møter en kvinne (Yekaterina Golubeva) som hevder å være søsteren hans. De to innleder et forhold. I en av scenene kan man se Depardieu og Golubeva ha samleie og utføre oralsex på hverandre.

«Sansenes rike»
Først i 2001, 25 år etter premieren, ble det lovlig å vise denne filmen i Norge. Da ble den satt opp på enkelte kinoer - med 18-årsgrense.

Den japanske filmen viser flere scener med samleie, oralsex, seksuell kontakt mellom en kvinne og et barn og innføring av et egg i en kvinnes vagina.

«Base-moi»
Også denne filmen har blitt vist offentlig i Norge, til tross for grove sexscener. Publikum får blant annet se penetrering og oralsex.

«1900»
I denne filmen er det riktignok ingen sexscene, men de går likevel lenger enn de fleste spillefilmer. I en av scenene kjæler en prostituert med kjønnsorganene til Robert de Niro og Gérard Depardieu samtidig.

«The Man Who Fell to Earth»
David Bowie og Rip Torn har de største rollene i denne filmen. Det er sistnevnte som viser seg fra en privat side - selv om det ikke er sex. I to scener kan man se kvinner bruke hendene på Torns kjønnsorgan.