RING: 02060 E-POST: 02060@nettavisen.no
Ønsker du å sende video eller andre dokumenter? Benytt 02060@nettavisen.no
Kontakt oss

Andresen får Kollen-sjanse

Foto: Heiko Junge (Scanpix)
Sist oppdatert:
Lørdagens femmil i Holmenkollen er viktig for neste års VM-uttak.

Bortsett fra den tradisjonsrike femmila i Holmenkollen, står den lengste langrennsdistansen kun på programmet i internasjonale mesterskap.

Det betyr at mulighetene til å overbevise som femmilsløper er få, og at sjansene som byr seg må gripes begjærlig.

Lørdagens femmil i Holmenkollen er med andre ord ikke bare viktig med tanke på verdenscuppoeng. Det er også trolig det aller viktigste løpet med tanke på neste års VM-femmil samme sted, der bare tittelforsvarer Petter Northug kan føle seg trygg på laget.

- Dette blir er en ypperlig mulighet for løperne til å vise seg frem før VM neste år, sier sportssjef Åge Skinstad i en pressemeling.

Blant dem som får sjansen til å overbevise, er skiskytterne Frode Andresen og Ronny Andre Hafsås, som er tatt ut på Norges internasjonale kvote.

At Andresen er tatt ut, er naturligvis ingen overraskelse. 36-åringen ble norgesmester på femmil så sent som i fjor. Han har også en åttendeplass fra femmila i Holmenkollen i 2008, da han var beste nordmann.

Her er uttaket til alle langrennsdistansene under helgens Prøve-VM i Holmenkollen:

50 km fellesstart, fristil

Internasjonal gruppe:
Petter Northug jr., Strindheim IL
Martin Johnsrud Sundby, Røa IL
Petter Eliassen, Byåsen IL
Tord Asle Gjerdalen, IL Holeværingen
Ronny Andre Hafsås, Stårheim IL
Frode Andresen, Ringkollen Skiklubb

Friplass fra COC:
Kristian Tetti Rennemo, Leksvik IL
Sjur Røthe, Voss IL
Hans Petter Lykkja, Dalguten IL

Nasjonal gruppe:
Morten Eilifsen, Henning Skilag
Roger Aa Djupvik, Fjellhug/Vereide/Hyen
Ole-Marius Bach, Byåsen IL
Geir Ludvig Aasen Ouren, Oddersjaa SSK
Jens Arne Svartedal, Trøsken
Thomas Vestbø, Vindafjord IL
Arne Post, Kjelsås IL
Snorri Einarsson, Tromsø Skiklubb
Espen Harald Bjerke, Lillehammer Skiklub
Eirik Kurland Olsen, ROS, IL

Reserver:
1. Daniell Myrmæl Helgestad, Byåsen IL
2. Niklas Dyrhaug, Tydal IL
3. Chris Andre Jespersen, Byåsen IL

30 km fellesstart fristil

Internasjonal gruppe:
Marit Bjørgen, Rognes IL
Vibeke Skofterud, Slitu IF
Therese Johaug, IL Nansen
Marthe Kristoffersen, IL Varden
Kristin Størmer Steira, IL Forsøk
Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Heming IL

Friplass fra COC:
Ingvild Flugstad Østberg, Gjøvik Skiklubb
Marte Elden, Henning Skilag

Nasjonal gruppe:
Celine Brun-Lie, Njård
Heidi Weng, IL Driv
Astrid Øyre Slind, Oppdal IL
Sara Svendsen, Tromsø Skiklubb langrenn
Tuva Toftdahl Staver, IL Heming
Hilde Lauvhaug, Skrautvål
Britt Ingunn Nydal, Njård
Ragnhild Haga, Heming
Kristin Gausen, Inderøy IL
Kristin Mürer Stemland, Byåsen IL

Reserver:
1. Solfrid Bråten, Høybråten og Stovner IL
2. Lena Jensen, Rustad IL
3. Marthe Monrad Hansen, Heming

Sprint, menn

Internasjonal gruppe:
Ola Vigen Hattestad, Ørje IL
John Kristian Dahl, Strindheim IL
Anders Gløersen, Rustad IL
Johan Kjølstad, Skogn IL
Eldar Rønning, Skogn IL
Øystein Pettersen, Bækkelagets SK
Eirik Brandsdal, Kjelsås IL
Kent-Ove Clausen, Steinkjer Skikl.
Petter Northug jr., Strindheim IL

Friplass COC:
Kristian Rennemo Tetlie, Leksvik IL
Sjur Røthe, Voss IL
Hans Petter Lykkja, Dalguten IL

Nasjonal gruppe:
Ole Marius Bach, Byåsen IL
Pål Golberg, Gol IL
Halvard Moian Nydal, Njård
Øyvind Gløersen, Rustad IL
Tore Martin S. Gundersen
Tomas Northug, Strindheim IL
Simen Østensen, Fossum IF

Det er foreløpig tatt ut kun sju løpere i nasjonal gruppe.Dermed er det tre plasser å kjempe om etter torsdagen sprint i Drammen.

Sprint, kvinner

Internasjonal gruppe
Marit Bjørgen, Rognes IL
Celine Brun-Lie, Njård
Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Heming IL
Maiken Caspersen Falla, Lørenskog SK
Karianne Bjellånes, Henning Skilag

Friplass COC
Ingvild Fulgstad Østberg, Gjøvik Skiklubb
Marte Elden, Henning skilag

Nasjonal gruppe
Kjersti Bø, Strindheim IL
Kari Vikhagen Gjeitnes, Henning Skilag
Heidi Weng Driv IL
Kari Øyre Slind, Oppdal
Therese Johaug, IL Nansen
Katrine Harsem, Fossum IF
Ella Berg Gjømle, Lyn
Sara Svensen, Tromsø skiklubb
Vibeke Skofterud, Slitu IF
Mari Eide, Øystre Slidre IL

Reserver:
1. Solfrid Bråten, Høybråten og Stovner
2. Guro Strøm Solli, Drevja
3. Elise Aune Tyldum, Overhalla IL
4. Maria Nysted Gronnvoll, Furuflaten IL

I kombinert er følgende løpere tatt ut:

Internasjonal kvote
Petter Tande, Byåsen IL
Magnus Moan, Byåsen IL
Mikko Kokslien, Søre Ål IL
Jan Schmid, Sjetne IL
Håvard Klemetsen, Kautokeino IL
Jørgen Graabak, Byåsen IL/GST
Truls Sønstehagen Johansen, Elverumhopp/NTG
Gudmund Storlien, Veldre Ski/NTG

Nasjonal kvote
Espen Rian, Stadsbygd IL
Magnus Krogh, Høydalsmo IL GST
Espen Andersen, Lommedalen IL/Kollenhopp
Thomas Kjelbotn, Bardu IL/GST

Sjekk siste vintersportsnytt her!
Sjekk siste sportsnytt her!

Mest sett siste uken

Lik Nettavisen her og få flere ferske nyheter og friske meninger!

sterke meninger

Nettavisen vil gjerne vite hva du mener om denne saken, og ønsker en frisk debatt i våre kommentarfelt. Vær saklig og respektfull. Les mer om Nettavisens debattregler her.

Gunnar Stavrum
sjefredaktør

comments powered by Disqus

Våre bloggere