Horgmo tok hjem seieren i Aspen med et prikkfritt sistehopp.
Trønderen landet en switch backside triple cork og mottok full poengpott (50 poeng) for bragden.
- Det her er den drøyeste big air-finalen som har vært noen gang. Det var utrolig gøy å kjøre og vinne i en finale med så høyt nivå, perfekt hopp, og en ekstremt spennende battle, sa Horgmo etter konkurransen.
- Alt var perfekt for å vise snowboarding fra den aller beste side, tilføyde 25-åringen.
Tredje triumf
Horgmo har nå triumfert i big air-konkurransen i X Games hele tre ganger. X Games regnes for å være det aller gjeveste en kan vinne som snowboarder.
Ståle Sandbech (19) lå lenge an til å vinne hele konkurransen, men ble til slutt henvist til tredjeplass. Sistnevnte vant verdenscupen i fjor. Likevel synes han lørdagens bronseplass er det største så langt i karrieren.
- Det var en ufattelig deilig følelse å gå opp på pallen i dag. For meg er dette det største som har skjedd hittil. Jeg har alltid hatt en drøm om å være en del av X Games, og i dag gikk drømmen i oppfyllelse, sa Sandbech.
Canadieren Mark McMorris landet et hopp som fikk 48 poeng i sitt siste forsøk og knep andreplassen. Både Horgmo og McMorris endte på sterke 94 poeng, men nordmannen gikk foran på høyeste toppscore.
Tre i finalen
Sandbech fikk totalt 91 poeng. Den tredje nordmannen i finalen, Ulrik Badertscher, ble nummer fem.
Horgmo hadde vanskelig for å tro at han landet sitt siste triks da det gjaldt som mest. I 2010 ble han den første som landet en triple cork, som er en trippel salto med skru.
- Jeg vet ikke hva som skjer. Jeg kan ikke tro det, sa Horgmo i seiersintervjuet, og påpekte at han har prøvd trikset den siste uken uten å få det til.
