RING: 02060 E-POST: 02060@nettavisen.no
Ønsker du å sende video eller andre dokumenter? Benytt 02060@nettavisen.no
Kontakt oss

Dette er OL-kongene

Foto: Cornelius Poppe (Scanpix)
Sist oppdatert:
Det mener i hvert fall Sports Illustrated.

Åtte gull, fem sølv og ni bronse. Det blir den norske medaljefangsten under OL i Vancouver, skal vi tro det amerikanske sportsmagasinet Sports Illustrated.

Magasinet har tradisjonen tro tippet samtlige medaljevinnere før OL. De har som vanlig gjort en grundig jobb, selv om de ikke har fått med seg at John Kristian Dahl – som de tipper på bronseplass i sprinten – ikke er med i den norske troppen.

Sports Illustrated tror altså Norge tar 22 medaljer, hvorav åtte gull.

Her kan du se Nettavisens gulltips!

Tangerer Dæhlie
Og det er Ole Einar Bjørndalen, Petter Northug, Ola Vigen Hattestad og Aksel Lund Svindal som skal gjøre det for oss.

Magasinet tipper at Bjørndalen tar to individuelle gull, samt at de norske herrene vinner skiskytterstafetten.

I så fall tangerer tidenes beste skiskytter Bjørn Dæhlies åtte OL-gull totalt, og vil dele tronen som tidenes vinterolympier.

Tre Northug-gull
I langrenn tror de Norge tar begge stafettgullene. De tror også Norge vinner lagsprinten for herrer, med Petter Northug og Ola Vigen Hattestad som antatt lagoppstilling.

Northug får sitt individuelle gull på tremila – og kommer opp i totalt tre. I tillegg får han sølvet på åpningsdistansen, 15 km fristil.

Aksel Lund Svindal får en medalje av hver valør. Gullet kommer i super G.

Følg OL i Nettavisens vintersportsmagasin!

Her er hele medaljetipset:

Alpint:

Menn:

Utfor:
GULL-Manuel Osborne-Paradis, Canada
SØLV-Michael Walchhofer, Østerrike
BRONSE-Didier Cuche, Sveits

Super-G:
GULL-Aksel Lund Svindal, Norge
SØLV-Bode Miller, USA
BRONSE-Didier Defago, Sveits

Slalåm:
GULL-Ivica Kostelic, Kroatia
SØLV-Reinfried Herbst, Østerrike
BRONSE-Giuliano Razzoli,Italia

Storslalåm:
GULL-Benjamin Raich, Østerrike
SØLV-Max Blardone, Italia
BRONSE-Aksel Lund Svindal, Norge

Superkombinasjonen:
GULL-Carlo Janka, Sveits
SØLV-Aksel Lund Svindal, Norge
BRONSE-Julien Lizeroux, Frankrike

Kvinner:

Utfor:
GULL-Lindsey Vonn, USA
SØLV-Maria Riesch, Tyskland
BRONSE-Anja Pärson, Sverige

Super-G:
GULL-Lindsey Vonn, USA
SØLV-Anja Pärson, Sverige
BRONSE-Elisabeth Görgl, Østerrike

Slalåm:
GULL-Marlies Schild, Østerrike
SØLV-Maria Riesch, Tyskland
BRONSE-Sarka Zahrobska, Tsjekkia

Storslalåm:
GULL-Kathrin Zettel, Tyskland
SØLV-Tina Maze, Slovenia
BRONSE-Tanja Poutiainen, Finland

Superkombinasjonen:
GULL-Maria Riesch, Tyskland
SØLV-Elisabeth Görgl, Østerrike
BRONSE-Lindsey Vonn, USA

Skiskyting:

Menn:

Sprint:
GULL-Ole Einar Bjørndalen, Norge
SØLV-Emil Hegle Svendsen, Norge

BRONSE-Simon Forurcade, Frankrike

Jaktstart:
GULL-Evgeny Ustyugov, Russland
SØLV-Tim Burke, USA
BRONSE-Simon Eder, Østerrike

Normaldistanse:
GULL-Simon Fourcade, Frankrike
SØLV-Christoph Sumann, Østerrike
BRONSE-Ole Einar Bjørndalen, Norge

Fellesstart
GULL-Ole Einar Bjørndalen, Norge
SØLV-Tomasz Sikora, Polen
BRONSE-Nikolay Kruglov, Russland

Stafett:
GULL-Norge
SØLV-Russland
BRONSE-Frankrike

Kvinner:

Sprint:
GULL-Svetlana Sleptsova, Russland
SØLV-Helena Jonsson, Sverige
BRONSE-Olga Medvedtseva, Russland

Jaktstart:
GULL-Helena Jonsson, Sverige
SØLV-Magdalena Neuner, Tyskland
BRONSE-Anna Carin Olofsson-Zidek, Sverige

Normaldistanse:
GULL-Helena Jonsson, Sverige
SØLV-Olga Medvedtseva, Russland
BRONSE-Anastasiya Kuzmina, Slovakia

Fellesstart:
GULL-Kati Wilhelm, Tyskland
SØLV-Anna Carin Olofsson-Zidek, Sverige
BRONSE-Tora Berger, Norge

Stafett:
GULL-Russland
SØLV-Serige
BRONSE-Tyskland

Langrenn:

15 km:
GULL-Lukas Bauer, Tsjekkia
SØLV-Petter Northug, Norge
BRONSE-Vincent Vittoz, Frankrike

Sprint:
GULL-Ola Vigen Hattestad, Norge
SØLV-Emil Jönsson, Sverige
BRONSE-John Kristian Dahl, Norge

30 km:
GULL-Petter Northug, Norge
SØLV-Dario Cologna, Sveits
BRONSE - Lukas Bauer, Tsjekkia

Lagsprint:
GULL-Norge
SØLV-Sverige
BRONSE-Russland

50 km:
GULL-Maxim Vylegzhanin, Russland
SØLV-Tobias Angerer, Tyskland
BRONSE-Jens Arne Svartedal, Norge

Stafett:
GULL-Norge
SØLV-Russland
BRONSE-Tyskland

Kvinner:

10 km:
GULL-Justyna Kowalczyk, Polen
SØLV-Marit Bjørgen, Norge
BRONSE-Charlotte Kalla, Sverige

Sprint:
GULL-Petra Majdic, Slovenia
SØLV-Justyna Kowalczyk, Polen
BRONSE-Alena Prochazkova, Russland

15 km
GULL-Justyna Kowalczyk, Polen
SØLV-Evgenia Medvedeva, Russia
BRONSE-Kristin Størmer Steira, Norge

Lagsprint:
GULL-Russland
SØLV-Slovenia
BRONSE-Sverige

30 km:
GULL-Virpi Kuitunen, Finland
SØLV-Petra Majdic, Slovenia
BRONSE-Aino-Kaisa Saarinen, Finland

Stafett:
GULL-Norge
SØLV-Finland
BRONSE-Russland

Kombinert:

Normal bakke:
GULL-Jason Lamy Chappuis, Frankrike
SØLV-Magnus Moan, Norge
BRONSE-Felix Gottwald, Østerrike

Stor bakke:
GULL-Bill Demong, USA
SØLV-Jason Lamy Chappuis, Frankrike
BRONSE-Eric Frenzel, Tyskland

Lagkonkurranse:
GULL-USA
SØLV-Tyskland
BRONSE-Norge

Skihopping:

Normal bakke:
GULL-Thomas Morgenstern, Østerrike
SØLV-Wolfgang Loitzl, Østerrike
BRONSE-Adam Malysz, Polen

Stor bakke:
GULL-Gregor Schlierenzauer, Østerrike
SØLV-Janne Ahonen, Finland
BRONSE-Wolfgang Loitzl, Østerrike

Lagkonkurranse:
GULL-Østerrike
SØLV-Finland
BRONSE-Sveits

Hurtigløp, skøyter:

Menn:

500 meter:
GULL-Lee Kyou-Hyuk, Sør-Korea
SØLV-Joji Kato, Japan
BRONSE-Tucker Fredricks, USA

1000 meter:
GULL-Shani Davis, USA
SØLV-Mark Tuitert, Nnederland
BRONSE-Lee Kyou-Hyuk, Sør-Korea

1500 meter:
GULL-Shani Davis, USA
SØLV-Denny Morrison, Canada
BRONSE-Chad Hedrick, USA

5000 meter:
GULL-Sven Kramer, Netherlands
SØLV-Enrico Fabris, Italy
BRONSE-Ivan Skobrev, Russia

10.000 meter:
GULL-Sven Kramer, Nederland
SØLV-Bob de Jong, Nederland
BRONSE-Håvard Bøkko, Norge

Lagtempo:
GULL-Nederland
SØLV-Italia
BRONSE-Canada

Kvinner:

500 meter:
GULL-Jenny Wolf, Tyskland
SØLV-Wang Beixing, Kina
BRONSE-Annette Gerritsen, Nederland

1000 meter:
GULL-Christine Nesbitt, Canada
SØLV-Annette Gerritsen, Nederland
BRONSE-Monique Angermueller, Tyskland

1500 meter:
GULL-Christine Nesbitt, Canada
SØLV-Kristina Groves, Canada
BRONSE-Ireen Wust, Nederland

3000 meter:
GULL-Martina Sablikova, Tsjekkia
SØLV-Stephanie Beckert, Tyskland

BRONSE-Ireen Wust, Nederland

5000 meter:
GULL-Martina Sablikova, Tsjekkia
SØLV-Kristina Groves, Canada
BRONSE-Stephanie Beckert, Tyskland

Lagtempo:
GULL-Canada
SØLV-Tyskland
BRONSE-Nederland

Bob:

Menn:

Toer:
GULL-Andre Lange og Kevin Kuske, Tyskland
SØLV-Ivo Rueegg og Cedric Grand, Sveits
BRONSE-Beat Hefti og Thomas Lamparter, Sverige

Firer:
GULL-Steven Holcomb, Justin Olsen, Steve Mesler og Curt Tomasevicz, USA
SØLV-Andre Lange, Rene Hoppe, Kevin Kuske og Martin Putze, Tyskland
BRONSE-Thomas Florschuetz, Ronny Listner, Richard Adjei og Andreas Barucha, Tyskland

Kvinner:
GULL-Sandra Kiriasis og Berit Wiacker, Tyskland
SØLV-Shauna Rohbock og Michelle Rzepka, USA
BRONSE-Helen Upperton og Jennifer Ciochetti, Canada

Curling:

Menn:
GULL-Canada
SØLV-Storbritannia
BRONSE-Norge

Kvinner:
GULL-Canada
SØLV-Sverige
BRONSE-Sveits

Fristil:

Menn:

Hopp:
GULL-Jia Zongyang, Kina
SØLV-Anton Kushnir, Hviterussland
BRONSE-Qi Guangpu, Kina

Kulekjøring:
GULL-Alexandre Bilodeau, Canada
SØLV-Dale Begg-Smith, Australia
BRONSE-Alexandr Smyshlyaev, Russland

Skicross:
GULL-Tomas Kraus, Tsjekkia
SØLV-Chris Del Bosco, Canada
BRONSE-Michael Schmid, Switzerland

Kvinner:

Hopp:
GULL-Li Nina, China
SØLV-Evelyne Leu, Sveits
BRONSE-Guo Xinxin, Kina

Kulekjøring:
GULL-Jennifer Heil, Canada
SØLV-Hannah Kearney, USA
BRONSE-Heather McPhie, USA

Skicross:
GULL-Ashleigh McIvor, Canada
SØLV-Ophelie David, Frankrike
BRONSE-Anna Holmlund, Sverige

Kunstløp:

Parløp:
GULL-Shen Xue og Zhao Hongbo, Kina
SØLV-Aliona Savchenko og Robin Szolkowy, Tyskland
BRONSE-Pang Qing og Tong Jian, Kina

Menn:
GULL-Evgeni Plushenko, Russland
SØLV-Evan Lysacek, USA
BRONSE-Patrick Chan, Canada

Isdans:
GULL-Meryl Davis og Charlie White, USA
SØLV-Oksana Domnina og Maxim Shabalin, Russland
BRONSE-Tessa Virtue og Scott Moir, Canada

Kvinner:
GULL-Kim Yu-na, Sør-Korea
SØLV-Mao Asada, Japan
BRONSE-Miki Ando, Japan

Ishockey:

Menn:
GULL-Russland
SØLV-Canada
BRONSE-Sverige

Kvinner:
GULL-Canada
SØLV-USA
BRONSE-Sverige

Aking:

Menn:
GULL-Armin Zoeggeler, Italia
SØLV-David Möller, Tyskland
BRONSE-Albert Demtschenko, Russland

Kvinner:
GULL-Tatjana Huefner, Tyskland
SØLV-Natalie Geisenberger, Tyskland
BRONSE-Erin Hamlin, USA

Double:
GULL-Andre Florschuetz og Torsten Wustlich, Tyskland
SØLV-Christian Oberstolz og Patrick Gruber, Itallia
BRONSE-Andreas Linger og Wolfgang Linger, Østerrike

Skøyteløp, kortbane:

Menn:

500 meter:
GULL-Charles Hamelin, Canada
SØLV-Sung Si-Bak, Sør-Korea
BRONSE-Francois-Louis Tremblay, Canada

1000 meter:
GULL-Lee Jung-Su, Sør-Korea
SØLV-Apolo Anton Ohno, USA
BRONSE-Sung Si-Bak, Sør-Korea

1500 meter:
GULL-Lee Jung-Su, Sør-Korea
SØLV-Charles Hamelin, Canada
BRONSE-Lee Ho-Suk, Sør-Korea

5000 meter stafett:
GULL-Sør-Korea
SILVER-Canada
BRONSE-USA

Kvinner:

500 meter:
GULL-Wang Meng, Kina
SØLV-Kalyna Roberge, Canada
BRONSE-Zhao Nannan, Kina

1000 meter:
GULL-Wang Meng, Kina
SØLV-Katherine Reutter, USA
BRONSE-Zhou Yang, Kina

1500 meter:
GULL-Zhou Yang, Kina
SØLV-Lee Eun-Byul, Sør-Korea
BRONSE-Sun LinLin, Kina

3000 meter stafett:
GULL-Kina
SØLV-Sør-Korea
BRONSE-Canada

Skeleton:

Menn:
GULL-Jon Montgomery, Canada
SØLV-Frank Rommel, Tyskland
BRONSE-Martins Dukurs, Latvia

Kvinner:
GULL-Mellisa Hollingsworth, Canada
SØLV-Shelley Rudman, Storbritannia
BRONSE-Marion Trott, Tyskland

Snowboard:

Menn:

Halfpipe:
GULL-Shaun White, USA
SØLV-Iouri Podladtchikov, Sveits
BRONSE-Kazuhiro Kokubo, Japan

Cross:
GULL-Pierre Vaultier, Frankrike
SØLV-Nate Holland, USA
BRONSE-Alberto Schiavon, Italia

Parallelstorslalåm:
GULL-Jasey Jay Anderson, Canada
SØLV-Simon Schoch, Sveits
BRONSE-Andreas Prommegger, Østerrike

Kvinner:

Halfpipe:
GULL-Gretchen Bleiler, USA
SØLV-Kelly Clark, USA
BRONSE-Torah Bright, Australia

Cross:
GULL-Dominique Maltais, Canada
SØLV-Lindsey Jacobellis, USA
BRONSE-Maelle Ricker, Canada

Parallelstorslalåm
GULL-Fraenzi Maegert-Kohli, Sveits
SØLV-Alena Zavarzina, Russland
BRONSE-Doris Guenther, Østerrike

Sjekk siste vintersportsnytt her!
Sjekk siste sportsnytt her!

Mest sett siste uken

Lik Nettavisen her og få flere ferske nyheter og friske meninger!

sterke meninger

Nettavisen vil gjerne vite hva du mener om denne saken, og ønsker en frisk debatt i våre kommentarfelt. Vær saklig og respektfull. Les mer om Nettavisens debattregler her.

Gunnar Stavrum
sjefredaktør

comments powered by Disqus

Våre bloggere