Artikkelen oppdateres
Granerud lå på andreplass etter den første omgangen 8,8 poeng bak Stefan Kraft, men knuste østerrikeren da det skulle avgjøres.
Nordmannen landet på 139,5 meter i sitt andre hopp, noe ingen konkurrenter var i nærheten av.
Kraft landet på 132 meter og havnet 2,3 poeng bak Granerud. Den østerrikske veteranen Manuel Fettner tok tredjeplassen.
– Det var skihopp! sa Granerud til TV 2 etter at seieren var i boks.
– Det var et sånt skihopp som du kjenner, egentlig i det du setter deg ned at det er muligheter for å skape mye energi. Jeg banka til på kanten og var offensiv på timingen. Jeg sparte ikke på noe, og da var det masse energi å fly på nedover, sa Granerud videre.
Tirsdagens triumf var Halvor Egner Graneruds 11. verdenscupseier og hans 24. totalt i karrieren.
Johann André Forfang klarte ikke å kopiere mandagens solide kvalifisering (141,5 meter) i rennet. Han hoppet 131,5 og 132 meter, og det holdt til 6.-plass.
Daniel-André Tande leverte solid med 136 meter i annen omgang og hoppet seg opp fra sin 20.-plass halvveis.
Robert Johansson (126,5 og 130 meter) og Marius Lindvik (121,5 og 126) havnet et stykke nede på resultatlisten. Kristoffer Eriksen Sundal ble diskvalifisert i første omgang på grunn av for stor dress.