VAL MÜSTAIR (Nettavisen): Vi må nærmere to år tilbake i tid for å finne forrige gang Emil Iversen gikk finaleheat i sprint i verdenscupen.
For ser man bort ifra forrige sesongs sprintprolog i Oberstdorf, der Iversen valgte å bryte touren, så har ikke trøndren maktet å ta seg videre fra en prolog siden 31. januar i 2021.
Lørdag formiddag venter en ny prolog når det er klart for 1. etappe av Tour de ski i Val Müstair.
Les også: Program for Tour de ski 2022/2023
– Lett å bli usikker
Iversen erkjenner at prologene har stresset ham.
– Jeg må puste med magen. Det er lett å bli litt usikker. Man begynner å tvile om man går fort nok, da blir det enda mer oppjaget. Jeg vet at jeg er rask nok og godt nok trent til å gå videre. Jeg må bare gå godt på ski, puste med magen og ikke stresse. Det er nøkkelen, men det er lettere sagt enn gjort. Jeg har klart det i høst på trening på rulleski, så det er absolutt mulig, sier Iversen til Nettavisen.
Trønderen er spent på om det løsner allerede i Val Müstair.
– Jeg har kanskje ikke de største ambisjonene med sprint og høyde her i helgen, men jeg må prøve å komme meg gjennom det, sier forteller nordmannen.
Les også: Ny endring i Tour de ski etter flere klager: – Dette er ikke langrenn
Høye ambisjoner
Iversen tror derimot at de øvrige etappene bør passe ham svært godt.
– Jeg har veldig høye forventinger til meg selv. Nå vet jeg at jeg er i ganske bra form. Det viste jeg på tampen på både Lillehammer og Beitostølen. Jeg tror jeg kanskje er i enda bedre form nå.
– Så trives jeg veldig godt i Oberstdorf og Val di Fiemme. Der er det noen løp som skal passe meg veldig bra. Jeg håper å komme greit ut av startblokken og bare gi full gass. Jeg må prøve å kjempe om en pallplass til slutt, sier trønderen.
Les også: Stusser over det som ventet dem i Tour de ski. Kjøper ikke forklaringen
Iversen er full av energi når han møter Nettavisen noen kilometer lenger ned i dalen fra der åpningsetappen går.
Han forteller at han har ladet batteriet med drømmedager hjemme i Meråker.
– Det har til og med vært sol på himmelen i Meråker. Jeg har hatt flere intervaller på trikkeskinner og ikke noe nedbør. Jeg ser på det som et tegn i forhold til i fjor. Da var det flere økter der den ene treneren min i Meråker ikke kunne komme fordi han hadde flom i kjelleren. Da skjønner man at det har vært hardt vær. I år har han vært med på alle øktene. Det har vært fine skiforhold. Jeg har kost meg og trent bra, sier Iversen.
Lørdagens sprint starter med prolog klokken 11.30.