– Så artig å vinne laggull. Vi skyter godt og takler finalen på en fin måte. 10 og 50 meter er jo min hovedsatsing, men veldig moro å vinne på 300 også, sier Duestad til NTB.
I gullduellen gjaldt det å være først til 16 poeng. Sveits tok en tidlig ledelse da de først gikk opp til 2-0. 3-1 og 5-1, men deretter reduserte Norge til 3-5, utlignet til 5-5 og gikk opp i 7-5-ledelse.
Gullfinalen fortsatte meget jevnt, men til slutt vant det norske laget 16-12.
– Det føles godt å mestre gullfinalen, og jeg er kjempeglad for gull. Herlige lagkamerater. Dette var gøy, sier Lund.
Ekstra godt
I kvalifiseringen var nordmennene best. Duestad skjøt 197, 196 og 105, mens Vatne noterte 193, 199 og 193. Lund greide 197, 189 og 193.
Det ga laget en totalscore på 1752. Norge endte 18 poeng foran Sveits.
– Kjempegøy å bli verdensmester sammen med Katrine og Jeanette. Jeg jobber stort sett alene på 300 meter gjennom hele sesongen, og da smaker dette ekstra godt, sier Vatne.
Barrierebryter
Duestad gikk også til topps på kvinnenes 300 meter match tirsdag. Det var hennes første gull i mesterskapet. Hun tok også bronse på 50 meter match forrige uke.
23-åringen har tidligere hatt en lei tendens til å havne på 4.-plass. I september ble Duestad nummer fire på matchøvelsen i EM i polske Wroclaw. Også i Tokyo-OL ble hun firer.
Norge har så langt i VM tatt fem gull, tre sølv og to bronse. Mesterskapet avsluttes torsdag.
(©NTB)