RING: 02060 E-POST: 02060@nettavisen.no
Ønsker du å sende video eller andre dokumenter? Benytt 02060@nettavisen.no
Kontakt oss

Olsson tangerte verdensrekorden

Foto: Scanpix
Sist oppdatert:
Christian Olsson sikret Sverige VM-gull da han søndag tangerte verdensrekorden i tresteg innendørs.

Olsson forsvarte gullet fra forrige VM, og vant finalen i Budapest med et seiershopp på17,83 meter. Det er like langt som verdensrekorden satt av cubaneren Aliecer Urrutias i 1997.

Olsson er regjerende verdensmester både innendørs og utendørs, og tok en klar ledelse med sitt rekordhopp. Hans beste hopp innendørs tidligere er 17,80. Utendørs har svensken 17,77 meter som sitt beste hopp.

Innendørs-VM friidrett søndag, finaler:

Menn, 200 m:

Gull: Dominic Demeritte, Bahamas 20,66,

sølv: Johan Wissman, Sverige 20,72,

bronse: Tobias Unger, Tyskland 21,02,

4) Joseph Batangdon, Kamerun 21,16, 5) Jimmie Hackley, USA 21,35, 6) Marcin Urbas, Polen 21,49.

800 m:

Gull: Mbulaeni Mulaudzi, Sør-Afrika 1.45,71,

sølv: Rashid Ramzi, Brunei 1.46,15,

bronse: Osmar Barbosa dos Santos, Brasil 1.46,26,

4) Amine Laalou, Marokko 1.46,57, 5) William Yiampoy, Kenya 1.46,88, 6) Joseph Mutua, Kenya 1.47,86.

1500 m:

Gull: Paul Korir, Kenya 3.52,31,

sølv: Ivan Hesjko, Ukraina 3.52,34,

bronse: Michael East, Storbritannia 3.52,88,

4) Laban Rotich, Kenya 3.52,93, 5) Abdelkader Hachlaf, Marokko 3.53,22, 6) James Thie, Storbritannia 3.53,36, 7) Miroslav Formela, Polen 3.53,70, 8) Jose Antonio Redolat, Spania 3.56,55, 9) Youssef Baba, Marokko 3.57,79.

4 x 400 m:

Gull: Jamaica 3.05,21 (Gregory Haughton, Leroy Colquhoun, Michael McDonald, Davian Clarke),

sølv: Russland 3.06,23 (Dmitrij Forsjev, Boris Gorban, Andrej Rudnitskij, Aleksandr Usov),

bronse: Irland 3.10,44 (Robert Daly, Gary Ryan, David Gillick, David McCarthy),

4) Sveits 3.12,62, 5) Bahamas 3.17,57.

Stav:

Gull: Igor Pavlov, Russland 5,80,

sølv: Adam Ptacek, Tsjekkia 5,70,

bronse: Denis Jurtsjenko, Ukraina 5,70,

4) Patrik Kristiansson, Sverige 5,70, 5) Tim Lobinger, Tyskland 5,70, 6) Giuseppe Gibilisco, Italia 5,60, 7) Romain Mesnil, Frankrike 5,60.

Uten resultat: Rens Blom, Nederland.

Tresteg:

Gull: Christian Olsson, Sverige 17,83 (tang. v-rek.),

sølv: Jadel Gregorio, Brasil 17,43, bronse: Yoandri Betanzos, Cuba 17,36,

4) Dmitrij Valjukevitsj, Hviterussland 17,22, 5) Marian Oprea, Romania 17,19, 6) Mykola Savolainen, Ukraina 16,95, 7) Danila Burkenja, Russland 16,62, 8) Julien Kapek, Frankrike 16,50.

Kule:

Gull: Christian Cantwell, USA 21,49,

sølv: Reese Hoffa, USA 21,07,

bronse: Joachim Olsen, Danmark 20,99,

4) Tomasz Majewski, Polen 20,83, 5) Manuel Martinez, Spania 20,79, 6) Andrej Mikhnevitsj, Hviterussland 20,50, 7) Carl Myerscough, Storbritannia 20,47, 8) Jurij Bilonog, Ukraina 20,26.

Sjukamp:

Gull: Roman Sebrle, Tsjekkia 6438 (6,97-7,96-16,28-2,11-7,95-4,80-2.39,67),

sølv: Bryan Clay, USA 6365 (6,65-7,78-14,84-2,08-7,77-4,90-2.49,41),

bronse: Lev Lobodin, Russland 6203 (6,90-7,36-15,99-2,05-7,83-4,80-2.45,76),

4) Dmitrij Karpov, Kasakhstan 6155, 5) Erki Nool, Estland 6093, 6) Aleksandr Pogorelov, Russland 6022, 7) Jon Arnar Magnusson, Island 5993, 8) Ranko Leskovar, Slovenia 5612.

Øvelsene i sjukamp er 60 m, lengde, kule, høyde, 60 m hekk, stav og 1000 m.

Kvinner, 200 m:

Gull: Anastasia Kapatsjinskaja, Russland 22,78,

sølv: Natalja Safronnikova, Hviterussland 23,13,

bronse: Svetlana Gontsjarenko, Russland 23,15,

4) Karin Mayr-Krifka, Østerrike 23,18, 5) Marina Majdanova, Ukraina 23,64, 6) Natalia Pygyda, Ukraina 23,80.

800 m:

Gull: Maria Mutola, Mosambik 1.58,50,

sølv: Jolanda Ceplak, Slovenia 1.58,72,

bronse: Joanne Fenn, Storbritannia 1.59,50,

4) Jennifer Toomey, USA 1.59,64, 5) Tatjana Andrianova, Russland 1.59,71, 6) Olga Raspopova, Russland 2.00,56.

3000 m:

Gull: Meseret Defar, Etiopia 9.11,22,

sølv: Berhane Adere, Etiopia 9.11,43,

bronse: Shayne Whille-Culpepper, USA 9.12,15,

4) Marta Dominguez, Spania 9.12,85, 5) Joanne Pavey, Storbritannia 9.13,09, 6) Jelena Zadorozjnaja, Russland 9.13,70, 7) Sabrina Mockenhaupt, Tyskland 9.13,70, 8) Maryna Dubrova, Ukraina 9.14,34, 9) Maria McCambridge, Irland 9.14,72, 10) Veerle Dejaeghere, Belgia 9.15,21,

11) Galina Bogomolova, Russland 9.17,15.

60 m hekk:

Gull: Perdita Felicien, Canada 7,75,

sølv: Gail Devers, USA 7,78,

bronse: Linda Ferga-Khodadin, Frankrike 7,82,

4) Joanna Hayes, USA 7,86, 5) Susanna Kallur, Sverige 7,89, 6) Lacena Golding-Clarke, Jamaica 7,89, 7) Flora Redoumi, Hellas 7,94, 8) Nicole Ramalalanirina, Frankrike 8,01.

4 x 400 m:

Gull: Russland 3.23,88/v-rek. (Olesja Krasnomovets, Olga Kotljarova, Tatjana Levina, Natalja Nazarova),

sølv: Hviterussland 3.29,96 (Natalja Sologub, Anna Kozak, Ilona Usovitsj, Svetlana Usovitsj),

bronse: Romania 3.30,06 (Angela Morosanu, Alina Rapanu, Maria Rus, Ionela Tirlea),

4) Polen 3.30,52, 5) Jamaica 3.33,77, 6) Hellas 3.39,23.

Lengde:

Gull: Tatjana Lebedeva, Russland 6,98,

sølv: Tatjana Kotova, Russland 6,93,

bronse: Carolina Klüft, Sverige 6,92,

4) Guan Yingnan, Kina 6,75, 5) Valentina Gotovska, Latvia 6,67, 6) Fiona May, Italia 6,64, 7) Concepcion Montaner, Spania 6,46, 8) Adina Anton, Romania 6,43.

Høyde:

Gull: Jelena Slesarenko, Russland 2,04, sølv: Anna Tsjitsjerova, Russland 2,00,

bronse: Blanka Vlasic, Kroatia 1,97,

4) Vita Palamar, Ukraina 1,97, 5) Daniela Rath, Tyskland 1,97, 6) Marta Mendia, Spania 1,94, 7) Venelina Veneva, Bulgaria 1,94, 8) Viktorija Stjopina, Ukraina 1,91.

Mest sett siste uken

Lik Nettavisen her og få flere ferske nyheter og friske meninger!

Våre bloggere