*Nettavisen* Sport.

Sjakk-Carlsen ikke blant «årets utøvere»

Foto: Erlend Aas / NTB scanpix

Her er nominasjonene til Idrettsgallaen 2014.

10.12.13 13:34

2013 har vært et fantastisk år for norsk idrett, noe som gjenspeiles i nominasjonene til Idrettsgallaen 2014.

Mange vil nok likevel reagere på at sjakkverdensmester Magnus Carlsen ikke er blant de nominerte til prisen for «årets mannlige idrettsutøver». De fem nominerte der er Anders Bardal (hopp), Emil Hegle Svendsen (skiskyting), Torstein Horgmo (snowboard), Aksel Lund Svindal (alpint) og Petter Northug jr. (langrenn).

Carlsen er imidlertid nominert til to andre priser; «Årets navn» og «Åpen klasse»

- Juryens hovedprinsipp er at vi ikke diskuterer kandidater, men at nominasjonene taler for seg. Det gjør de også i år. Men ettersom det har vært spesielt fokus på idrettsgallaen og Magnus Carlsens prestasjoner i VM i sjakk, vil vi gjøre et lite unntak i år, sier juryens leder, toppidrettssjef Tore Øvrebø, i en pressemelding.

- Juryens utgangspunkt er at idrettsgallaen utgår fra Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF), og at det er prestasjoner av særforbundenes idrettsutøvere som skal verdsettes. Tidligere har juryen tildelt Magnus Carlsen en tilleggspris utenfor protokoll, for å uttrykke at hans prestasjoner anerkjennes av juryen.

- Han har også to ganger vært nominert av juryen i klassen «Årets navn». Juryen har også i år nominert Magnus Carlsen i denne klassen. Det er en utfordring at sjakkforbundet ikke er medlem av NIF, men som ved tidligere anledninger, når utøvere er i skjæringspunktet mellom å være idrett eller ikke, har juryen også nominert Magnus Carlsen i «Åpen klasse». Denne klassen har noe videre kriterier, og gir juryen anledning til å vurdere Carlsen sammen med andre prestasjoner på høyt nivå i denne klassen, avslutter Øvrebø.

Ifølge NTB skal Magnus Carlsen også dele ut en pris under Idrettsgallaen, som arrangeres i Oslo 4. januar. Sist uke ble det kjent at Suzann «Tutta» Pettersen, Bjørn Wirkola, Kjetil André Aamodt, Jan Boklöv og Susann Goksør Bjerkrheim er klar for idrettsfesten i Oslo Spektrum.

Laleh, Samsaya, Silya, Agnete Johnsen, Atle Pettersen, Eli Kristin Hanssveen og Ole Edvard Antonsen er blant navnene på artistlista. (©NTB/Nettavisen)

Her er nominasjonene:

Årets kvinnelige idrettsutøver: Tora Berger (skiskyting) Marit Bjørgen (langrenn) Therese Johaug (langrenn) Suzann Pettersen (golf) Tiril Sjåstad Christiansen (freestyle)

Årets mannlige idrettsutøver: Anders Bardal (hopp) Emil Hegle Svendsen (skiskyting) Torstein Horgmo (snowboard) Aksel Lund Svindal (alpint) Petter Northug jr. (langrenn)

Årets lagspiller: Caroline Graham Hansen (fotball) Mats Zuccarello-Aasen (ishockey)

Årets lag: Dobbeltsculler lettvekt, roing (Are Strandli/Kristoffer Brun) Dobbeltsculler tungvekt, roing (Kjetil Borch/Nils Jakob Skulstad Hoff) Fotballandslaget, kvinner

Årets Gjennombrudd: Tiril Sjåstad Christansen (freestyle) Caroline Graham Hansen (fotball) Henrik Kristoffersen (alpint) Are Strandli og Kristoffer Brun (roing) Årets kvinnelige funksjonshemmede idrettsutøver: Mariann Vestbøstad Marthinsen (langrenn) Sarah Louise Rung (svømming) Birgit Skarstein (roing)

Årets mannlige funksjonshemmede idrettsutøver: Vegard Dahle (langrenn) Nils-Erik Ulset (skiskyting) Tommy Urhaug (bordtennis)

Årets trener: Johan Flodin (roing) Egil Gjelland (skiskyting) Egil Kristiansen (langrenn) Even Pellerud (fotball)

Årets navn: Tora Berger (skiskyting) Marit Bjørgen (langrenn) Magnus Carlsen (sjakk) Kjetil Borch og Nils Jakob Hoff (dobbeltsculler tungvekt, roing) Therese Johaug (langrenn) Petter Northug jr. (langrenn) Suzann Pettersen (golf) Emil Hegle Svendsen (skiskyting) Aksel Lund Svindal (alpint) Mats Zuccarello-Aasen (ishockey) (Det vil bli presentert ytterligere to kandidater senere)

Åpen klasse: Ole-Kristian Bryhn (skyting) Magnus Carlsen (sjakk) Magnus Midtbø (klatring) Thea Therese Vingmark Næss (kickboxing) Sigrid Rykhus (Telemark)

Årets forbilde og Årets hederspris har ingen nominerte, og tildeles av hovedjuryen via begrunnelse lest opp på idrettsgallaen.

Utøvernes pris organiseres av utøverne selv, uavhengig av hovedjuryen.

Årets ildsjel har egen jury.

Hovedjuryen består av: Tore Øvrebø (juryleder), Karen-Marie Ellefsen, Hanne Haugland, Else-Marthe Sørlie Lybekk, Jan-Erik Aalbu, Kjetil André Aamodt og Dag Vidar Hanstad.

Nettavisen ønsker en åpen og levende debatt.

Her kan du enkelt bidra med din mening.