RING: 02060 E-POST: 02060@nettavisen.no
Ønsker du å sende video eller andre dokumenter? Benytt 02060@nettavisen.no
Kontakt oss
GULLVINNERE: Her er de norske herreutøverne som tok gull under VM i Falun i 2003. Hopperne har blå genser, mens langrennsløperne har rød.
Bak f.v.: Øyvind Berg, Terje Langli, Bjørn Myrbakken, Vegard Ulvang og Helge Brendryen. Foran f.v: Espen Bredesen, Bjørn Dæhlie og Sture Sivertsen.
GULLVINNERE: Her er de norske herreutøverne som tok gull under VM i Falun i 2003. Hopperne har blå genser, mens langrennsløperne har rød. Bak f.v.: Øyvind Berg, Terje Langli, Bjørn Myrbakken, Vegard Ulvang og Helge Brendryen. Foran f.v: Espen Bredesen, Bjørn Dæhlie og Sture Sivertsen. Foto: Jon Eeg (NTB scanpix)

Norge har tatt 115 VM-gull på ski

Her ser du hvilke nordmenn som har klart det.

Norge har tatt 115 gull i VM-sammenheng på ski siden det første mesterskapet i Johannisbad (Janske Lazne) i 1925:

Langrenn:

Kvinner, sprint:

Val di Fiemme 2003: Marit Bjørgen (fri teknikk)

Sapporo 2007: Astrid Uhrenholdt Jacobsen (klassisk)

Holmenkollen 2011: Marit Bjørgen (fri teknikk)

Val di Fiemme 2013: Marit Bjørgen (klassisk)

5 km:

Holmenkollen 1982: Berit Aunli

Seefeld 1985: Anette Bøe

Val di Fiemme 1991: Trude Dybendahl (klassisk)

Ramsau 1999: Bente Skari (klassisk)

10 km:

Holmenkollen 1982: Berit Aunli

Seefeld 1985: Anette Bøe

Oberstdorf 1987: Anne Jahren (klassisk)

Lahti 2001: Bente Skari (klassisk)

Val di Fiemme: 2003: Bente Skari (klassisk).

Holmenkollen 2011: Marit Bjørgen (klassisk)

Val di Fiemme 2013: Therese Johaug (fri teknikk)

15 km:

Lahti 2001: Bente Skari (klassisk)

Val di Fiemme 2003: Bente Skari (klassisk fellesstart)

Holmenkollen 2011: Marit Bjørgen (skiathlon 2 x 7,5 km)

Val di Fiemme 2013: Marit Bjørgen (skiathlon 2 x 7,5 km)

20 km:

Seefeld 1985: Grete Ingeborg Nykkelmo

30 km:

Oberstdorf 2005: Marit Bjørgen (klassisk fellesstart)

Holmenkollen 2011: Therese Johaug (fri teknikk fellesstart)

Val di Fiemme 2013: Marit Bjørgen (klassisk fellesstart)

4 x 5 km:

Holmenkollen 1982: Anette Bøe, Inger Helene Nybråten, Berit Aunli, Brit Pettersen

Oberstdorf 2005: Vibeke Skofterud, Hilde G. Pedersen, Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen

Holmenkollen 2011: Vibeke Skofterud, Therese Johaug, Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen

Val di Fiemme 2013: Heidi Weng, Therese Johaug, Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen

Sprint lag:

Oberstdorf 2005: Hilde G. Pedersen og Marit Bjørgen (fri teknikk)

Menn, sprint:

Lahti 2001: Tor Arne Hetland (fri teknikk)

Sapporo 2007 Jens Arne Svartedal (klassisk)

Liberec 2009 Ola Vigen Hattestad (fri teknikk)

10 km:

Val di Fiemme 1991: Terje Langli (klassisk)

Falun 1993: Sture Sivertsen (klassisk)

Trondheim 1997: Bjørn Dæhlie (klassisk)

15 km:

Holmenkollen 1930: Arne Rustadstuen (17 km)

Oberhof 1931: Johan Grøttumsbråten (18 km)

Chamonix 1937: Lars Bergendahl (18 km)

Holmenkollen 1966: Gjermund Eggen

Falun 1974: Magne Myrmo (siste på treski)

Holmenkollen 1982: Oddvar Brå

Val di Fiemme 1991: Bjørn Dæhlie (fri teknikk)

Falun 1993: Bjørn Dæhlie (jaktstart)

Trondheim 1997: Bjørn Dæhlie (jaktstart)

Ramsau 1999: Thomas Alsgaard (jaktstart)

Sapporo 2007: Lars Berger (fri teknikk)

Val di Fiemme 2013: Petter Northug (fri teknikk)

30 km:

Falun 1993: Bjørn Dæhlie (klassisk)

Val i Fiemme 2003: Thomas Alsgaard (klassisk fellesstart)

Liberec 2009: Petter Northug (skiathlon 2 x 15 km)

Holmenkollen 2011: Petter Northug (skiathlon 2 x 15 km)

50 km:

Oberhof 1931: Ole Stenen

Zakopane 1939: Lars Bergendahl

Holmenkollen 1966: Gjermund Eggen

Oberstdorf 2005: Frode Estil (klassisk fellesstart)

Sapporo 2007: Oddbjørn Hjelmeset (klassisk fellesstart)

Liberec 2009: Petter Northug (fri teknikk fellesstart)

Holmenkollen 2011: Petter Northug (fri teknikk fellesstart)

Sprint lag:

Oberstdorf 2005: Tore Ruud Hofstad og Tor Arne Hetland (fri teknikk)

Liberec 2009: Johan Kjølstad og Ola Vigen Hattestad (klassisk)

4 x 10 km:

Chamonix 1937: Annar Ryen, Oskar Fredriksen, Sigurd Røen, Lars Bergendahl

Holmenkollen 1966: Odd Martinsen, Harald Grønningen, Ole Ellefsæter, Gjermund Eggen

Holmenkollen 1982: Lars Erik Eriksen, Ove Aunli, Pål Gunnar Mikkelsplass, Oddvar Brå

Seefeld 1985: Arild Monsen, Pål Gunnar Mikkelsplass, Tor Håkon Holte, Ove Aunli

Val di Fiemme 1991: Øyvind Skaanes, Terje Langli, Vegard Ulvang, Bjørn Dæhlie

Falun 1993: Sture Sivertsen, Vegard Ulvang, Terje Langli, Bjørn Dæhlie

Thunder Bay 1995: Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie, Thomas Alsgaard

Trondheim 1997: Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie, Thomas Alsgaard

Lahti 2001: Frode Estil, Oddbjørn Hjelmeset, Thomas Alsgaard, Tor Arne Hetland

Val di Fiemme 2003: Anders Aukland, Frode Estil, Tore Ruud Hofstad, Thomas Alsgaard

Oberstdorf 2005: Oddbjørn Hjelmeset, Frode Estil, Lars Berger, Tore Ruud Hofstad

Sapporo 2007: Eldar Rønning, Oddbjørn Hjelmeset, Lars Berger, Petter Northug

Liberec 2009: Eldar Rønning, Oddbjørn Hjelmeset, Tore Ruud Hofstad, Petter Northug

Holmenkollen 2011: Eldar Rønning, Martin Johnsrud Sundby, Tord Asle Gjerdalen, Petter Northug

Val di Fiemme 2013: Tord Asle Gjerdalen, Eldar Rønning, Sjur Røthe, Petter Northug

Kombinert:

Lahti 1926: Johan Grøttumsbråten

Zakopane 1929: Hans Vinjarengen

Holmenkollen 1930: Hans Vinjarengen

Oberhof 1931: Johan Grøttumsbråten

Sollefteå 1934: Oddbjørn Hagen

Vysoke Tatry 1935: Oddbjørn Hagen

Chamonix 1937: Sigurd Røen

Lahti 1938: Olaf Hoffsbakken

Falun 1954: Sverre Stenersen

Zakopane 1962: Arne Larsen

Holmenkollen 1982: Tom Sandberg

Rovaniemi 1984: Lag (Tom Sandberg, Hallstein Bøgseth, Geir Andersen)

Oberstdorf 1987: Torbjørn Løkken

Lahti 1989: Trond Einar Elden.

Lahti 1989: Lag (Trond Einar Elden, Trond Arne Bredesen, Bård Jørgen Elden).

Val di Fiemme 1991: Fred Børre Lundberg

Thunder Bay 1995: Fred Børre Lundberg

Trondheim 1997: Lag (Halldor Skard jr., Bjarne Engen Vik, Knut Tore Apeland, Fred Børre Lundberg

Ramsau 1999: Bjarte Engen Vik

Ramsau 1999: Bjarte Engen Vik (sprint)

Lahti 2001: Bjarte Engen Vik

Lahti 2001: Lag (Kenneth Bråthen, Sverre Rotevatn, Bjarte Engen Vik, Kristian Hammer)

Oberstdorf 2005: Lag (Petter Tande, Håvard Klemetsen, Magnus Moan, Kristian Hammer)

Hopp:

Lahti 1926: Jacob Tullin Thams

Zakopane 1929: Sigmund Ruud

Holmenkollen 1930: Gunnar Andersen

Oberhof 1931: Birger Ruud

Sollefteå 1934: Kristian Johansson

Vysoke Tatry 1935: Birger Ruud

Chamonix 1937: Birger Ruud

Lahti 1938: Asbjørn Ruud

Lake Placid 1950: Hans Bjørnstad

Zakopane 1962: Toralf Engan (normal bakke)

Holmenkollen 1966: Bjørn Wirkola (normal bakke)

Holmenkollen 1966: Bjørn Wirkola (stor bakke)

Holmenkollen 1982: Lag (Johan Sætre, Per Bergerud, Ole Bremseth, Olav Hansson,)

Seefeld 1985: Per Bergerud (stor bakke)

Falun 1993: Espen Bredesen (stor bakke)

Falun 1993: Lag (Bjørn Myrbakken, Helge Brendryen, Øyvind Berg, Espen Bredesen)

Thunder Bay 1995: Tommy Ingebrigtsen (stor bakke)

Val di Fiemme 2013: Anders Bardal (normal bakke)

* OL-vinnerne fra 1924 til 1980 fikk også VM-tittelen, men er ikke med på denne oversikten. (©NTB)

Mest sett siste uken

Lik Nettavisen Sport her og få flere ferske sportsnyheter i feeden din!

Våre bloggere